GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Urna 4621056
nr 462 1056
Wilhelm Kåge
(1889-1960), Sverige
Urna, Wilhelm Kåge (1889-1960), höjd: 29.5 cm, signerad KÅGE, (liten fotnagg)
Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.
måndag 23 april 2007
Wilhelm Kåge
Läs mer om Wilhelm Kåge